MOVIES

Best Movie (English)

POTATO POTAHTO

ISOKEN

ALTER EGO

HAKKUNDE

OKAFOR'S LAW

A MILLION BABY

LOTANNA

Best Movie (Yoruba)

ETIKO ONIGEDU

WALE DANGER

EGUN IRAN KINNI

ORI OLOLA

ALAKITI

OSUN SENGESE

IYAWO ADEDIGBA

Best Movie (Hausa)

UWAR BARI

DADIN KOWA SABON SALO

MANSOOR

RASHINSANI

Best Movie (Igbo)

UWA NA EME NYUGHARI

OGE NKEM

BOUND

OFUOBI

Best Actor

ODUNLADE ADEKOLA (A MILLION BABY)

RAMSEY NOUAH (CRAZY PEOPLE)

OC UKEJE (POTATO POTAHTO)

FEMI ADEBAYO (ETIKO ONIGEDU)

FRANK DONGA (HAKKUNDE)

IBRAHIM CHATTA (SHINA RAMBO)

IK OGBONA (EXCESS LUGGAGE)

Best Actress

JOSELYN DUMAS (POTATO POTAHTO)

RONKE OSHODI OKE (OSUN SENGESE)

OMOTOLA JALADE (ALTER EGO)

KATE HENSHAW (ROTI)

JUMOKE ODETOLA (ALAKITI)

TOYIN ABRAHAM (THE GHOST AND THE TOUT)

DAKORE AKANDE (ISOKEN)

Best Supporting Actor

FRANK DONGA (IDAHOSA TRAILS)

LATEEF ADEDIMEJI (STONE HEART)

GABRIEL AFOLAYAN {OKAFOR'S LAW}

YINKA SALAU (IRAN ATIJO)

AKAH NANI (BANANA ISLAND GHOST)

ADEMOLA ADEDOYIN (YOU, ME, MAYBE)

Best Supporting Actress

JOKE SILVA (POTATO POTAHTO)

RAHAMA SADAU (HAKKUNDE)

MERCY AIGBE (JUDASI)

TATU (TOYIN ABRAHAM)

EMEM INWANG - ALTER EGO

JUMOKE ODETOLA (SPUNK)

Most Versatile Actor

MUYIWA ADEMOLA

GREGORY OJEFUA

IBRAHIM CHATTA

NINOLOWO BOLANLE

ADEDIMEJI ADETOLA LATEEF

GABRIEL AFOLAYAN

Most Versatile Actress

FUNKE AKINDELE

MERCY JOHNSON

OMONI OBOLI

TOYIN ABRAHAM

KIKI OMELI

KATE HENSHAW

Best Cinematography

HAKKUNDE

THE BRIDGE

ISOKEN

ALTER EGO

TATU

THE ISLAND

POTATO POTAHTO

Best Costume Design

TATU

THE BRIDGE

ESOHE

ISOKEN

LOTANNA

Best Make Up

LOTANNA

ETIKO ONIGEDU

DISGUISE

TATU

OSUN SEGENSE

Best Art Direction

TATU

THE ISLAND

THE BRIDGE

ISOKEN

LOTANNA

Best TV Series

THE JOHNSONS

PROFESSOR JOHNBULL

ILEKE

MY FLATMATES

JENIFA’S DIARY

AWON ALADUN

PAPA AJASCO

Best Short Film

THE HOUSEWIFE

TOLU

COAT OF HARM

TANWA, THE CHILD WE WANTED

Best Screenplay

HAKKUNDE

OJUKOKORO

IDAHOSA TRAILS

OLOWO AYE

ALTER EGO

ISOKEN

POTATO POTAHTO

Most Promising Actor

ABAYOMI ALVIN

MARTINS OGBEBOR (MARTINI)

AKAH NNANI

BIMBO ADEMOYE

HADIZAR ABUBAKA

Best Directing

HAKKUNDE

THE BRIDGE

ORI OLOLA

ISOKEN

ALTER EGO

POTATO POTAHTO

MUSIC

Best Pop Artist

KIZZ DANIEL

OLAMIDE

DAVIDO

TIWA SAVAGE

YEMI ALADE

WIZKID

Song Of The Year

YEBA (KISS DANIEL)

SCIENCE STUDENTS (OLAMIDE)

IRE (ADEKUNLE GOLD)

DIET (TIWA SAVAGE)

SOCO (WIZKID)

ASSURANCE (DAVIDO)

Best Rap Single

YOU RAPPERS SHOULD FIX UP YOUR LIFE (MI)

BUBA (ILLBLISS)

THIS IS NIGERIA (FALZ)

ISI EGO (PHYNO)

Best Collaboration

FALZ, YCEE (SOMETHING LIGHT)

DUNCAN MIGHT, WIZKID (FAKE LOVE)

TIWA SAVAGE FT WIZKID (MA LO)

TIMAYA FT PHYNO, OLAMIDE (TELLI PERSON)

DJ SPINALL FT. KISS DANIEL (BABA)

Best Street Anthem

WO (OLAMIDE)

EGE (DANNY S)

PENALTY (SMALL DOCTOR)

SHEPETERI (IDOWEST)

ISSA GOAL (NAIRA MARLEY)

LEGBEGBE (MR REAL)

Best Gospel Artist

TOPE ALABI

TIM GODFREY

SAMMY OKPOSO

FRANK EDWARD

NATHANIEL BASSEY

KENNY KORE

Best RnB Artist

SIMI

WAJE

PRAIZ

ADEKUNLE GOLD

BRYMO

Best Music Video

THIS IS NIGERIA (FALZ)

YEMI ALADE (BUM BUM)

OLAMIDE (SCIENCE STUDENTS)

WHATCHU DOING REMIX' BANKY W FEAT SUSU

ADEKUNLE GOLD (IRE)

Most Promising Act

TENI

KING PERRY

VICTOR AD

LYTA

DEMMY VEE

Artist Of The Year

DAVIDO

YEMI ALADE

WIZKID

TIWA SAVAGE

KIZZ DANIEL

OLAMIDE

COMEDY

Best New Comedian

MR HYENANA

DEE ONE

SLK

SHORT FAMILY

Most Outstanding Act (Online)

LASISI ELENU

MC LIVELY

WARRI GIRL

JIGAN BABAOJA

BRODA SHAGGI

BRODA WASIU (SLK)

LIZZY OMO IBADAN

WOLI AGBA

Comedian Of The Year

KENNY BLAQ

HELEN PAUL

BOVI

SEYI LAW

BASKETMOUTH

AKPORORO

AY

Best Comedy Show

AY LIVE

OXYMORON OF KENNY BLAQ

THE LORDS OF THE RIBS

FAST AND FUNNY

MAN ON FIRE

ALIBABA’S JANUARY 1ST CONCERT